Mezgimo siūlų inžinerijos pagrindai mezgėjoms

2022-08-03

Mezgimo siūlų inžinerijos pagrindai mezgėjoms

Šis straipsnis skirtas toms, kurios nori įsigilinti į kai kuriuos mezgimo siūlų gamybos aspektus, padėsiančius geriau suprasti medžiagą su kuria dirbame. Ar žinojote, kad yra du skirtingi būdai susukti siūlą ir kuo jie skiriasi? Arba kaip suskaičiuoti siūlo metražą šimtame gramų, turint tik jo storio ženklinimo numeriuką? Atsakymai – čia.

 

Kaip gamintojai klasifikuoja mezgimo siūlus?

Vienos gijos siūlai (vienagijai) – gaunami iškart po verpimo proceso

Kelių gijų siūlai (daugiagijai) – gijos, gautos po verpimo, yra susukamos po dvi ar daugiau į vieną pluoštą

Faktūriniai siūlai (seniau buvo vartojama „Fasoniniai“) – dažniausiai kelių gijų siūlai su įvairiais spalvų deriniais, bangelėmis, išsikišimais pridėtais estetiniam efektui išgauti

 

Susukimas, S ir Z žymėjimas

Dažna mezganti ar nerianti neatkreipia dėmesio į tai, kad siūlai būna dviejų sukimų. Pagal itališką standartą žymimi kairės ir dešinės arba S ir Z sukimai, nes priklausomai nuo sukimo pusės susuktos kartu siūlo gijos bus labiau panašios į S raidę (sukimas į kairę) arba į Z raidę (sukimas į dešinę).

Beje, susukimas gali palengvinti darbą neriant, nes S formos (dažniau pasitaikantis) siūlas neriant gali išsiskaidyti į gijas ir su tokiu siūlu nerti kartais yra ne taip patogu. Įdomu tai, kad kairiarankei nėrėjai viskas galioja atvirkščiai – S sukimo siūlas nėrimui bus patogesnis, nei Z, nes jos rankų judesiai yra priešingos krypties, nei dešiniarankių.

 

Yarn_twist_S-Left_Z-Right

 

S ir Z pav

 

Kiti siūlų gaminimo būdai

Kai kurie siūlai nėra susukami, o įvelkami į audinį. Tokie siūlai tampa panašūs į virvutes ir, žinoma, puikiai mezgasi ir neriasi, visai neišsivyniodami. Negana to, tokie siūlai būna puresni, taigi jiems nereikia taikyti jokio rašto, kad mezginys būtų lengvas.

Tokių siūlų pavyzdžiai:

Rope

 

Kodėl yra susukamos kelios mezgimo siūlų gijos? 

Tokie siūlai, dėl savo susukimo į pluoštus yra tvirtesni ir pastovesnio storio nei vienagijai, nes susuktos gijos slegia viena kitą, taip sudarydamos vienalytį pluoštą. Negana to, gijos neslysta viena kitos atžvilgiu, nes tarp jų susidaro didžiulė trintis. Tai paaiškina kodėl siūlas yra tuo tvirtesnis, kuo jis labiau susuktas.

 

Storio nomenklatūra

Ar kada pagalvojote, ką reiškia “Nm” arba skaičiai prirašyti šalia siūlo pavadinimo? Pavyzdžiui 27/2, 30/2, 30/3, 48/4?

Jeigu intuityviai nutuokiate, kad kuo mažesnis pirmas skaičiukas, tuo didesnis siūlo svoris esate visiškai teisūs. Taip pat teisinga yra tai, kad kuo didesnis antras skaičiukas, tuo siūlas bus storesnis. Bet kokia yra užrašo prasmė?

Pirmas skaičiukas nusako vieno kilogramo siūlo ilgį kilometrais. Kitaip sakant, jei turime 27/2 tai žinome, kad 1kg siūlo ilgis bus 27 kilometrai. Kuo lengvesnis siūlas, tuo daugiau metražo telpa į 1kg.

Antras skaičiukas nusako iš kelių gijų siūlas yra suvytas. Taigi žinome, kad 27/2 siūlas bus suvytas iš dviejų, o 30/3 siūlas – iš trijų gijų. Kuo didesnis gijų skaičius – tuo storesnis siūlas.

Visgi yra įprasta siūlo aprašyme pateikti siūlo ilgį metrais per 100-ą gramų formate: 1200 m/100g, 1000 m/100g ir t.t. Taip rašoma, nes paprasčiausiai yra patogiau matyti, koks yra šimto gramų siūlo ilgis, kadangi retas mezginys reikalauja kilogramo siūlo.

Kaip gaunamas toks skaičius? Labai paprasta, tereikia pirmą skaičiuką, pvz. 48/4 – 48km/kg ir 4 gijos, iš pradžių paversti į metrus. Taigi turėtume 48000 m/kg. Tada, žinodami, kad kilogramas yra 10 kartų didesnis matavimo vienetas, nei 100g, padalijame turimą skaičių iš 10 ir gauname 4800 m/100g. Galiausiai žinodami, kad siūlas suvytas iš 4-ių gijų, turime skaičių padalinti iš keturių, kad gautume teisingą suvyto siūlo ilgį ir gauname 1200 m/100g.

 

Straipsnis ateityje gali būti pildomas. Apie tokias naujienas įprastai pranešame mūsų naujienlaiškyje, kurio registracijos nuorodą galite rasti puslapio apačioje.